Při exekucích se více zohlední výška mzdy a růst životních nákladů

on

|

views

and

comments

Při výkonu exekucí se bude více zohledňovat výška mzdy a růst životních nákladů. Vyplývá to z nařízení vlády ČR o rozsahu srážek ze mzdy při výkonu rozhodnutí, které ve středu schválila vláda. Cílem je i uspokojení pohledávek, které by jinak byly nevymahatelné z důvodu, že povinný nemá majetek a nemá motivaci se zaměstnat.

V případě neprioritních pohledávek se zvyšuje základní nepostižitelná částka z měsíční mzdy ze 100 na 140 procent životního minima na plnoletou fyzickou osobu. Zvyšuje se i limit na srážky ze mzdy ve vztahu k vyživovaným osobám.

Resort spravedlnosti, který je předkladatelem schváleného návrhu, ještě dříve upozornil, že dosavadní právní úprava nezohledňuje výšku mzdy povinného tak, aby základní částka proporcionální rostla s ohledem na výšku jeho mzdy.

Posouvá se proto hranice, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení. V současnosti je hranice stanovena přibližně na 327 eur na plnoletou osobu. Po novém se bude tato srážka bez omezení realizovat až nad částku, která je v současnosti na úrovni téměř 916 eur.

Změna má motivovat povinných zařadit se na trh práce a uspokojit pohledávky. Předpokládá se, že navrhovaná právní úprava umožní „nepracujícím“ povinným zaměstnat se legálně s legálním příjmem bez obavy, že dosažený příjem bude neúměrně snížen v důsledku realizované exekuce.

Nařízení začne platit od 1. ledna 2022, aby i vzhledem k důsledky dopadů pandemie onemocnění COVID-19 bylo aplikováno co nejdříve.

Share this
Tags

Must-read

Pohádková a aktivní dovolená v srdci Krkonoš

Plánujete letní dovolenou v Krkonoších či jinde v Česku? To je velmi dobře, protože pokud tomu tak je, znamená to, že svou rodinu, potažmo...

Moře šperků

Rádi se pyšníte krásnými  a originální šperky a zároveň milujete moře a vše s ním spjaté? Dovedete si představit, že budete mít ve své...

Díra v zákoně trestá rodiče samoživitele, KDH navrhuje řešení

"Stát se takto při nejasně stanovených pravidlech zbavuje odpovědnosti," hodnotí daný stav právnička a členka předsednictva KDH Martina Holečková s tím, že předmětný zákon...
spot_img

Recent articles

More like this