Přípravku AdBlue by mělo být dostatek

on

|

views

and

comments

Auta a autobusy na Slovensku, které potřebují ke svému provozu roztok AdBlue na snížení emisí oxidů dusíku, by v následujících týdnech zastat neměli. Státní hmotné rezervy obstarají pro potřeby státní správy 500.000 litrů tohoto výrobku a jeden z jeho největších evropských producentů Duslo Šala bude množství, které mu po splnění smluvních kontraktů zůstanou, dodávat do sítě Slovnaft. Řekl to ve středu po jednání vlády ministr hospodářství Richard Sulík (SaS).

Společnost Duslo podle Sulíka přestane AdBlue dodávat „překupníkům“ množství, které jsou navíc v porovnání s podepsanými smlouvami. Ušetřený přípravek do naftových motorů pak Duslo dodá společnosti Slovnaft. Ta by měla motoristům a firmám dodávat AdBlue pouze limitované množství pro vlastní potřebu. „Co se týče AdBlue, myslím si, že situace je nyní zcela v pořádku,“ míní Sulík.

V současnosti považuje Sulík opatření za dostatečná, i když si netroufl odhadnout další vývoj situace na trhu. „Může se stát cokoliv,“ dodal ministr. Resort má ještě možnost v rámci obecného hospodářského zájmu zakázat vývoz přípravku. „Tak daleko nechceme jít, děláme kroky, které by mohly postačit,“ dodal ministr.

Možný nedostatek přípravku, který vzniká při výrobě dusíkatých hnojiv, avizoval minulý týden ředitel Duslo Petr Bláha. Největší výrobci totiž pro vysoké ceny zemního plynu, který je základní surovinou, omezily nebo přerušily výrobu hnojiv, a tím i AdBlue. Duslo v současnosti snížilo produkci na technologické minimum. Pokud se situace nezlepší a ceny plynu neklesnou na přijatelnou úroveň, Bláha nevyloučil úplné zastavení výroby.

K přijetí opatření, které by zajistily pro Slovenské řidiče dostatek přípravku AdBlue, vyzval Sulíka předseda výboru pro hospodářské záležitosti Národní rady SR Peter Kremský. Navrhl omezení prodeje AdBlue na čerpacích stanicích tak, aby se dal tankovat pouze přímo do nádrží vozidel. „Plná nádrž AdBlue vydrží v běžném osobním autě i na rok provozu, nejde tedy o krizový stav, který by vyžadoval okamžité odstavení vozidel. Pokud však vypukne panické skupování zásob, může se to projevit nedostatkem přísady pro zásobování, veřejnou dopravu či záchranné služby. omezený režim prodeje může pomoci předcházet takovému krizovému stavu, „míní Kremský.

Share this
Tags

Must-read

Pohádková a aktivní dovolená v srdci Krkonoš

Plánujete letní dovolenou v Krkonoších či jinde v Česku? To je velmi dobře, protože pokud tomu tak je, znamená to, že svou rodinu, potažmo...

Moře šperků

Rádi se pyšníte krásnými  a originální šperky a zároveň milujete moře a vše s ním spjaté? Dovedete si představit, že budete mít ve své...

Díra v zákoně trestá rodiče samoživitele, KDH navrhuje řešení

"Stát se takto při nejasně stanovených pravidlech zbavuje odpovědnosti," hodnotí daný stav právnička a členka předsednictva KDH Martina Holečková s tím, že předmětný zákon...
spot_img

Recent articles

More like this