Vánoční úklid: Jak čistit kožený nábytek

on

|

views

and

comments

Pěkné kožené pohovky a křesla působí luxusně, pokud však chcete zajistit, aby takové i zůstaly, musíte vědět, jak správně čistit kůži. Pak budou s přibývajícím věkem stále hezčí, jako dobré víno.

Všechny sedačky se opotřebovávají, ty kožené však mají výhodu v tom, že jim patina svědčí. Kvalitní kůže je přírodní prodyšný materiál, ale časem se to mění. Nejlépe se dá přirovnat k naší pokožce. Stejně jako pokožka, i kůže vyžaduje pravidelnou péči, aby vypadala co nejlépe. Na kožených pohovkách třeba utírat prach suchým hadříkem a každý měsíc na ně nanášet krém na kůži, aby byl materiál jemný a zvlhčený. Přinášíme vám tipy, jak se o kožený nábytek starat, aby byl dlouho krásný.

Připravte si pomůcky
K čištění kožených povrchů budete potřebovat několik čisticích prostředků. V první řadě je to tzv sedlové mýdlo, které je patentovanou směsí používanou pro čištění, úpravu a ochranu kůže. Nesmí nám chybět krém na kůži, voda, měkká hadřík a lihový alkohol, což je většinou isopropylalkohol, kapaliny na bázi etanolu nebo chirurgický líh.

Začněte mýdlem a vodou
K odstranění jemných skvrn namočte čistou vlhkou žínku do teplé mýdlové vody a otřete ji. Na kůži existují speciální mýdla, které se obvykle nazývají sedlové. Tmavší skvrny, například od inkoustového pera, jsou další kapitolou. Podle odborníků na ně pomůže vatový tampon namočený v alkoholu. Třeba ho však nanášet opatrně přímo na skvrnu, aby ji alkohol nerozšířil na větší rozměr.

Kůži důkladně osušte
Ujistěte se, že jste kůži pečlivě osušili další čistou a suchým hadříkem, abyste se vyhnuli plísni. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud necháte místo samotě sušit na noc bez polštářů.

Naneste krém na kůži
Znovu zvlhčete materiál nanesením krému na kůži čistým hadříkem. Nechte ho zapustit a pak podle potřeby vyleštěte.

Tipy, jak pečovat o kůži
Kožený nábytek zabarvený anilinem, kde barvivo proniká celým materiálem, je nejen odolný, ale ve skutečnosti má vypadat trochu opotřebovaný. Je velmi příjemné používat jej a časem si vytvoří bohatou patinu.

Místo, které chrání kůži
K popraskání kůže vedou ve většině případů podmínky okolí, jakými jsou extrémní teploty a nedostatek vlhkosti. Neumisťujte pohovku přímo pod klimatizaci, vedle radiátoru nebo před hořícím ohněm, způsobuje to vysušení kůže. Sluneční světlo může mít také tento efekt, takže nedávejte nábytek hned vedle okna nebo skleněných dveří, případně tam umístěte clony, které stíní světlo.

domácí zvířata
Kočky, a někdy i psi, používají kůži jako (velmi drahé) škrabadlo, takže je raději naučte sedět mimo pohovky. Bývají nejčastější příčinou škod, kvůli které majitelé hledají opraváře.

pravidelná hydratace
Pokud chcete ošetřit konkrétní postižené oblasti, vyhledejte ošetřující přípravky určené pro váš typ kůže. Výrobci koženého nábytku nabízejí různé séra a krémy přesně na takové účely. Bez ohledu na to, jaké jsou kvalitní, nanášejte je zlehka, při tomto je méně někdy více. Nejdříve otestujte malou oblast a v případě barevné kůže buďte mimořádně opatrní. Buďte připraveni, že při použití jakéhokoliv produktu kůže s největší pravděpodobností ztmavne.

Pokud se kůže rozřeže nebo roztrhne, obraťte se na odborníka
Neriskujte další poškození kůže tím, že se ji pokusíte opravit. Čištění kůže je práce pro domácí kutily, ale oprava ne. Kožený nábytek nebo dekorace raději nenoste do čistírny, i když inzerují péče o semiš a kůži, ale k odborníkovi na kůži či do opravy obuvi. Po neodborném čištění bývají škody nenávratné.

Share this
Tags

Must-read

Pohádková a aktivní dovolená v srdci Krkonoš

Plánujete letní dovolenou v Krkonoších či jinde v Česku? To je velmi dobře, protože pokud tomu tak je, znamená to, že svou rodinu, potažmo...

Moře šperků

Rádi se pyšníte krásnými  a originální šperky a zároveň milujete moře a vše s ním spjaté? Dovedete si představit, že budete mít ve své...

Díra v zákoně trestá rodiče samoživitele, KDH navrhuje řešení

"Stát se takto při nejasně stanovených pravidlech zbavuje odpovědnosti," hodnotí daný stav právnička a členka předsednictva KDH Martina Holečková s tím, že předmětný zákon...
spot_img

Recent articles

More like this